<?xml version="1.0"?>
<?xml-stylesheet type="text/css" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/skins/common/feed.css?303"?>
<feed xmlns="http://www.w3.org/2005/Atom" xml:lang="cs">
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=JiriB</id>
		<title>Encyklopedie RESTEP - Příspěvky uživatele [cs]</title>
		<link rel="self" type="application/atom+xml" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/api.php?action=feedcontributions&amp;feedformat=atom&amp;user=JiriB"/>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky/JiriB"/>
		<updated>2026-05-11T14:00:36Z</updated>
		<subtitle>Příspěvky uživatele</subtitle>
		<generator>MediaWiki 1.22.2</generator>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:27:48Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt;Rozdělení REZZO&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;100px&amp;quot; | Třída znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250px&amp;quot; | Jaké znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;450px&amp;quot; | Typ znečištění (výkon)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 1&lt;br /&gt;
| Velké stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nad 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 2&lt;br /&gt;
| Střední stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu od 0,2 do 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 3&lt;br /&gt;
| Malé stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nižším než 0,2 MW &lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 4&lt;br /&gt;
| Mobilní zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení se spalovacími motory nebo jinými motory (silniční a železniční vozidla, plavidla a letadla)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; style=&amp;quot;font-size:10px&amp;quot; | *REZZO 4 prozatím NEBUDOU implementovány, zdroj je problematicky kontrolovatelný v závislosti na času a prostoru. Do budoucna se ovšem počítá s využitím&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;span&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/span&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 2:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavní důraz je kladen na komplexnost a věrohodnost dat. Aktualizace dat bude probíhat pravidelně nejméně jednou za rok s využitím ČHMÚ a jejich sítí měřících stanic.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Příklad využitím skleníkových plynu CO2 se v budoucnu nabízí u biorafinérií na pěstování řas apod. Tyto technologie jsou, ale prozatím finančně a technicky velmi náročné a s jejich plným využitím se v našich podmínkách počítá řádově v desítkách let.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Energetické využití skleníkových plynů se z hlediska OEZ, jeví jako vhodná alternativa pro získávání energie v 21. století. Vzhledem k neustále se zvyšujícímu podílu skleníkových plynů, byl přijat tzv. Kjótský protokol k rámcové úmluvě OSN o změně klimatu v roce 1997. Ačkoli statisticky se některým státům podíl skleníkových plynů daří snižovat tak celosvětově se tak neděje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V neposlední řadě je žádoucí propojení s medicínskými výzkumy. Jak a která emisní složka se podílí na zdraví člověka. Tento sofistikovaný argument pak může převážit nad ekonomickými argumenty v regionu, kde je předpoklad, že lidí upřednostní aplikaci OZE při deklarování přímého přínosu na zdraví občanů.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:27:04Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt;Rozdělení REZZO&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;100px&amp;quot; | Třída znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250px&amp;quot; | Jaké znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;450px&amp;quot; | Typ znečištění (výkon)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 1&lt;br /&gt;
| Velké stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nad 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 2&lt;br /&gt;
| Střední stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu od 0,2 do 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 3&lt;br /&gt;
| Malé stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nižším než 0,2 MW &lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 4&lt;br /&gt;
| Mobilní zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení se spalovacími motory nebo jinými motory (silniční a železniční vozidla, plavidla a letadla)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; style=&amp;quot;font-size:10px&amp;quot; | *REZZO 4 prozatím NEBUDOU implementovány, zdroj je problematicky kontrolovatelný v závislosti na času a prostoru. Do budoucna se ovšem počítá s využitím&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;span&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/span&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavní důraz je kladen na komplexnost a věrohodnost dat. Aktualizace dat bude probíhat pravidelně nejméně jednou za rok s využitím ČHMÚ a jejich sítí měřících stanic.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Příklad využitím skleníkových plynu CO2 se v budoucnu nabízí u biorafinérií na pěstování řas apod. Tyto technologie jsou, ale prozatím finančně a technicky velmi náročné a s jejich plným využitím se v našich podmínkách počítá řádově v desítkách let.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Energetické využití skleníkových plynů se z hlediska OEZ, jeví jako vhodná alternativa pro získávání energie v 21. století. Vzhledem k neustále se zvyšujícímu podílu skleníkových plynů, byl přijat tzv. Kjótský protokol k rámcové úmluvě OSN o změně klimatu v roce 1997. Ačkoli statisticky se některým státům podíl skleníkových plynů daří snižovat tak celosvětově se tak neděje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V neposlední řadě je žádoucí propojení s medicínskými výzkumy. Jak a která emisní složka se podílí na zdraví člověka. Tento sofistikovaný argument pak může převážit nad ekonomickými argumenty v regionu, kde je předpoklad, že lidí upřednostní aplikaci OZE při deklarování přímého přínosu na zdraví občanů.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:25:55Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt;Rozdělení REZZO&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;100px&amp;quot; | Třída znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250px&amp;quot; | Jaké znečištění&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;450px&amp;quot; | Typ znečištění (výkon)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 1&lt;br /&gt;
| Velké stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nad 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 2&lt;br /&gt;
| Střední stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu od 0,2 do 5 MW&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 3&lt;br /&gt;
| Malé stacionární zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení ke spalování o tepelném výkonu nižším než 0,2 MW &lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| REZZO 4&lt;br /&gt;
| Mobilní zdroje&lt;br /&gt;
| Zařízení se spalovacími motory nebo jinými motory (silniční a železniční vozidla, plavidla a letadla)&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; style=&amp;quot;font-size:10px&amp;quot; | *REZZO 4 prozatím NEBUDOU implementovány, zdroj je problematicky kontrolovatelný v závislosti na času a prostoru. Do budoucna se ovšem počítá s využitím&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;span&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/span&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:24:19Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;span&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/span&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:23:00Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;span&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/span&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:22:25Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;h7&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/h7&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:21:58Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
&amp;lt;h5&amp;gt;* (ANO/NE) - disponibilita dat&amp;lt;/h5&amp;gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:21:23Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise základních znečišťujících látek:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*TZL: tuhé znečišťující látky (ANO)&lt;br /&gt;
*SO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid siřičitý (ANO)&lt;br /&gt;
*NO&amp;lt;sub&amp;gt;x&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxidy dusíku (ANO)&lt;br /&gt;
*CO: oxid uhelnatý (ANO)&lt;br /&gt;
*VOC: těkavé organické látky (ANO)&lt;br /&gt;
*NH&amp;lt;sub&amp;gt;3&amp;lt;/sub&amp;gt;: amoniak (NE)&lt;br /&gt;
Zdroj dat skleníkových plynů tvoří Národní Inventarizační systém (NIS), který vznikl v roce 2005 za účelem regulace skleníkových plynů, jak vyplívám z 5. článku Kjótského protokolu. NIS plní funkci inventarizace skleníkových plynů. Ministerstvo životního prostředí zastřešuje NIS a pověřilo ČHMÚ za koordinaci a přípravu datových a textových výstupů.&lt;br /&gt;
Emise skleníkových plynů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;: oxid uhličitý (ANO)&lt;br /&gt;
*CH&amp;lt;sub&amp;gt;4&amp;lt;/sub&amp;gt;: metan (ANO)&lt;br /&gt;
*N&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;O: oxid dusný (ANO)&lt;br /&gt;
*Fluorované plyny (NE)&lt;br /&gt;
* (ANO/NE) - disponibilita dat&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
K získaným datům od ČHMÚ, jsme přiřadili správní členění podle následujícího pořadí: kód okresu/ZUJ/obec.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Realizace vrstvy formou propojení mapového podkladu a sítě stanic s informací o aktuálním znečištěním ovzduší (ČHMÚ) nebo obecné informace o průměrných hodnotách vztažených na jednotku znečištění.&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:18:52Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot;&lt;br /&gt;
|+&amp;lt;b&amp;gt;Tabulka 1:&amp;lt;/b&amp;gt; Ukázka výstupu REZZO3&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | KOKR&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;70px&amp;quot; | ZÚJ&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;160px&amp;quot; | Obec/Městská část&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | TE&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | SO2&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NOx&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | NMVOC&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;50px&amp;quot; | CO2&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0101&lt;br /&gt;
| 500054&lt;br /&gt;
| Praha 1&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 33&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 21 475&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0102&lt;br /&gt;
| 500089&lt;br /&gt;
| Praha 2&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 47&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 463&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0103&lt;br /&gt;
| 500097&lt;br /&gt;
| Praha 3&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 12&lt;br /&gt;
| 23&lt;br /&gt;
| 46&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 34 218&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0104&lt;br /&gt;
| 500119&lt;br /&gt;
| Praha 4&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 67&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 51 961&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 500143&lt;br /&gt;
| Praha 5&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 25&lt;br /&gt;
| 28&lt;br /&gt;
| 90&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 39 618&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539449&lt;br /&gt;
| Praha-Lipenice&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1205&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539465&lt;br /&gt;
| Praha-Lochkov&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 610&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539601&lt;br /&gt;
| Praha-Radotín&lt;br /&gt;
| 11&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 64&lt;br /&gt;
| 13&lt;br /&gt;
| 3 660&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539678&lt;br /&gt;
| Praha-Slivenec&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 15&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 52&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 2 388&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 547115&lt;br /&gt;
| Praha-Velká Chuchle&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 9&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 1 379&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0105&lt;br /&gt;
| 539864&lt;br /&gt;
| Praha-Zbraslav&lt;br /&gt;
| 6&lt;br /&gt;
| 10&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 36&lt;br /&gt;
| 7&lt;br /&gt;
| 4 842&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 500178&lt;br /&gt;
| Praha 6&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 31&lt;br /&gt;
| 35&lt;br /&gt;
| 110&lt;br /&gt;
| 22&lt;br /&gt;
| 50 069&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547140&lt;br /&gt;
| Praha-Lysolaje&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 743&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 547158&lt;br /&gt;
| Praha-Nebušice&lt;br /&gt;
| 3&lt;br /&gt;
| 5&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 18&lt;br /&gt;
| 4&lt;br /&gt;
| 2 528&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| CZ0106&lt;br /&gt;
| 539589&lt;br /&gt;
| Praha-Přední Kopanina&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 1&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 2&lt;br /&gt;
| 0&lt;br /&gt;
| 319&lt;br /&gt;
|}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD</id>
		<title>Ochrana ovzduší</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_ovzdu%C5%A1%C3%AD"/>
				<updated>2014-02-04T14:14:45Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: Založena nová stránka s textem „== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==  Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosi…“&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Emise a skleníkové plyny vznikají v atmosféře především spalováním tuhých a fosilních paliv, dále také díky chladicím zařízením, zemědělství apod. Emise a skleníkové plyny tvoří samostatnou vrstvu a její implementace byla vybrána z několika důvodů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*monitoring bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*lokalizace bodových zdrojů znečištění&lt;br /&gt;
*identifikace druhu znečištění podle druhu průmyslu, typu zařízení apod.&lt;br /&gt;
*využitelnost některých emisí a skleníkových plynů na výrobu obnovitelné energie (řasy – CO2)&lt;br /&gt;
*snížení škodlivých látek v ovzduší v kombinaci využitím emisí a skleníkových plynů pro OZE&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje reálné znečistění z emisí a skleníkových plynů v lokalitě. Při propojení informace o výši a druhu znečištění s GPS souřadnicemi dostaneme komplexní geografickou informaci o rozložení možných potenciálních zdrojů plynných látek, které se dají dále využívat pro výrobu OEZ.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Hlavním zdrojem dat pro emise je databáze REZZO 1-4 jejímž zřizovatelem je ČHMÚ. ČHMÚ disponuje sítí měřících stanic v rámci ČR, ze kterých jsou data pravidelně získávána. V souladu s legislativou podle zákona č.86/2002 Sb. o ochraně ovzduší ve znění pozdějších předpisů, jsou v ČR zdroje znečišťování ovzduší rozděleny pro potřeby emisní bilance do jednotlivých kategorií, viz tabulka. Databáze REZZO 1-4 je rozdělena následovně:&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_p%C5%AFdy</id>
		<title>Ochrana půdy</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Ochrana_p%C5%AFdy"/>
				<updated>2014-02-04T14:07:00Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: Založena nová stránka s textem „=== Předpoklady, podmínky a impulzy ===  &amp;lt;big&amp;gt; *VODNÍ EROZE *VĚTRNÁ EROZE *ACIDIFIKACE *UTUŽENÍ *CP *TŘÍDY OCHRANY *GAEC…“&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;=== Předpoklady, podmínky a impulzy ===&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;big&amp;gt;&lt;br /&gt;
*[[VODNÍ EROZE]]&lt;br /&gt;
*[[VĚTRNÁ EROZE]]&lt;br /&gt;
*[[ACIDIFIKACE]]&lt;br /&gt;
*[[UTUŽENÍ]]&lt;br /&gt;
*[[CP]]&lt;br /&gt;
*[[TŘÍDY OCHRANY]]&lt;br /&gt;
*[[GAEC 1]]&lt;br /&gt;
*[[GAEC 2]]&lt;br /&gt;
*[[GAEC 5]]&lt;br /&gt;
*[[GAEC 8]]&lt;br /&gt;
*[[BODOVÁ VÝNOSNOST]]&amp;lt;/big&amp;gt;&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Geoterm%C3%A1ln%C3%AD_energie</id>
		<title>Geotermální energie</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Geoterm%C3%A1ln%C3%AD_energie"/>
				<updated>2014-02-04T14:02:08Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: Založena nová stránka s textem „== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==  == POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==  == POUŽITÁ DAT…“&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výchozími podklady pro zpracování digitálních teplotních map jsou vrty s měřením teplot. Vrtání nových vrtů pro účel sestavení těchto map je vzhledem k vysokým nákladům (jeden vrt hluboký 5 km - 150 až 200 mil Kč) nereálné. Jako zdrojová data bude využita expertní geologicko geotermická revize dostupné mapy vhodnosti využití geotermální energie na území ČR. Mapa byla publikována v monografii Vl. Myslila a kol. Geotermální energie v roce 2011. Vhodné oblasti jsou v této mapě vyčleněny na základě výpočtových hodnot tepla v hloubce 5 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro vrstvu budou využity vrty s měřením teplot hlubší než cca 800 m (cca 300 - 350 vrtů), v nichž budou křivky teplot extrapolovány do větších hloubek pomocí křivky 2. řádu nebo exponenciální funkce. Na základě těchto extrapolovaných teplot pak bude sestavena mapa teplot v hloubce 3 až 5 km (v závislosti na výsledcích extrapolace), na které budou vyčleněny plochy vhodné a nevhodné pro využití geotermální energie. Při zpracování této mapy bude reálná využitelnost naměřené teplotní křivky z každého vrtu a především reálná využitelnost extrapolované teplotní křivky z každého vrtu expertně posouzena z geologicko geotermického hlediska. Vzhledem k tomu, že při takovémto počtu vrtů a jejich nerovnoměrnému rozmístění na území ČR není možné přímé využití metody gridů, bude pro zvolenou hloubku nejprve vytvořena mapa izolinií a metoda gridů bude použita až v druhém kroku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Na mapě bude provedeno expertní ohodnocení oblastí vyčleněných jako vhodných pro využití hlubinné geotermální energie. Toto posouzení bude provedeno na základě hlubinné geologické stavby ČR, geotermických struktur, geotermických vlastností hornin apod. a především vybraných hlubších pilotních vrtů s měřením teplot. Výsledkem bude mapa ČR s vyčleněním oblastí, které lze z hlediska teplotních poměrů považovat za potenciálně vhodné pro výstavbu geotermálních tepláren.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda</id>
		<title>Voda</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda"/>
				<updated>2014-02-04T13:59:57Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmoty na základě gravitace. Technologické využití této energie v minulosti vyžadovalo významné zásahy do přírody a budování obrovských vodních nádrží na vytvoření dvou základních technologických parametrů využitelnosti energie - spádové výšky a průtoku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Legislativa definuje MALOU VODNÍ ELEKTRÁRNU (MVE) do výkonu 10 MW. Tento potenciál je v podmínkách ČR jednak dnes již minimální a jednak vyžaduje přehradná řešení toků, co má všeobecně negativní vliv na přírodní biotop. V ČR máme kromě 5 nejdelších řek v ČR: Vltava 430 km, Labe 370 km , Ohře 291 km , Morava 246 km, Berounka (Mže) 243 km, poměrně velké množství malých potoků a řek. Hydrologická síť vodních toků tvoří v ČR cca 76 000 km. Z tohoto množství mezi významné je možné řadit cca 15 000 km a délka drobných toků činí cca 60 000 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tento potenciál nabízí energetické využití v menším měřítku než je dnešní MVE: - mini (100kW-1MW) - mikro (5 kW- 100 kW) - piko (0-5 kW)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tato technologická řešení sice nabízejí relativně řádově menší množství než stávající MVE, na druhou stranu jsou téměř bezproblémové z hlediska biodiverzity a z hlediska regionální potřeby a spotřeby energie mají svůj významný potenciál. Porovnávacím propočtem se tento potenciál odhaduje na cca 380 MW instalovaného výkonu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vodní elektrárny mají nejvyšší účinnost energetického transferu (nad 90 %).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality z hlediska potenciálu tekoucí vody. Jelikož tekoucí voda má energetickou dlouhou linii, je obtížné regionálně vyčíslit její potenciál.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva obsahuje&lt;br /&gt;
&amp;lt;ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní vrstva – vodní toky&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Vrstva tvořena dvěma parametry – spád H, průtok Q&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výšky terénu – DMT&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní hodnoty:&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
Seznam toků ve vybraném území; pro každý tok přehled údajů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;ID toku&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Název toku&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Řád povodí&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Plocha povodí (m2)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Maximální/minimální nadmořská výška toku (m n.m.)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Spád toku (m)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Sklon toku (-)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Délka toku (m)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Průměrný roční průtok (Qa)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data použitá se ZABAGED a částečně z Výzkumného Ústavu Vodohospodářského (VÚV) TGM a to speciálně a podrobně na povodí Doubravky.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vyčíslení potenciálu v energetických jednotkách v segmentu malé tekoucí vody je dnes příliš komplikované a ovlivňují ho faktory, které prozatím nebyli shromažďovány centrálně. Vypovídací schopnost bude především v názorném grafickém i číselném vyjádření, postavena na principu srovnávání ke vztažnému etalonu jak příslušného kraje, tak celé ČR. Schopnost vrstvy tedy bude deklarovat vhodnost energetického využití tekoucí vody v dané lokalitě porovnáním parametry průměrné hodnoty v rámci ČR a průměrné hodnoty v daném kraji.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Jelikož data k takto malým tokům nejsou k dispozici, byli zpracovány dostupné data ZABAGEDu. Přidanou hodnotou je naznačený možný vzorek, který byl zpracován ve spolupráci s VÚV na povodí Doubravy. Zde bylo využito laserového snímání povrchu pro vodohospodářské účely a vytvoření digitálního modelu reliéfu území České republiky 5. generace (DMR 5G) - nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základním výpočtem výkonu vodní elektrárny je P = k.Q. H (konstanta x průtok x výška) Tento vzorec ale nebude ve vrstvě aktivně aplikován a bude pouze v doporučující formě prezentován uživateli.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí aktualizovat data i těchto malých toků z hlediska průtoků moderními metodami jak je to zpracováno na vzorovém území Doubravky. Inspirace v tomto segmentu by měla navázat na spolupráci DEFRA a British Hydropower Association, kde i na malé toky lze doporučit konkrétní technologie.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika tekoucí vody v parametru Q 365 je relativně stabilní údaj)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda</id>
		<title>Voda</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda"/>
				<updated>2014-02-04T13:58:48Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmoty na základě gravitace. Technologické využití této energie v minulosti vyžadovalo významné zásahy do přírody a budování obrovských vodních nádrží na vytvoření dvou základních technologických parametrů využitelnosti energie - spádové výšky a průtoku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Legislativa definuje MALOU VODNÍ ELEKTRÁRNU (MVE) do výkonu 10 MW. Tento potenciál je v podmínkách ČR jednak dnes již minimální a jednak vyžaduje přehradná řešení toků, co má všeobecně negativní vliv na přírodní biotop. V ČR máme kromě 5 nejdelších řek v ČR: Vltava 430 km, Labe 370 km , Ohře 291 km , Morava 246 km, Berounka (Mže) 243 km, poměrně velké množství malých potoků a řek. Hydrologická síť vodních toků tvoří v ČR cca 76 000 km. Z tohoto množství mezi významné je možné řadit cca 15 000 km a délka drobných toků činí cca 60 000 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tento potenciál nabízí energetické využití v menším měřítku než je dnešní MVE: - mini (100kW-1MW) - mikro (5 kW- 100 kW) - piko (0-5 kW)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tato technologická řešení sice nabízejí relativně řádově menší množství než stávající MVE, na druhou stranu jsou téměř bezproblémové z hlediska biodiverzity a z hlediska regionální potřeby a spotřeby energie mají svůj významný potenciál. Porovnávacím propočtem se tento potenciál odhaduje na cca 380 MW instalovaného výkonu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vodní elektrárny mají nejvyšší účinnost energetického transferu (nad 90 %).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality z hlediska potenciálu tekoucí vody. Jelikož tekoucí voda má energetickou dlouhou linii, je obtížné regionálně vyčíslit její potenciál.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva obsahuje&lt;br /&gt;
&amp;lt;ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní vrstva – vodní toky&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Vrstva tvořena dvěma parametry – spád H, průtok Q&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výšky terénu – DMT&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní hodnoty:&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
Seznam toků ve vybraném území; pro každý tok přehled údajů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&amp;lt;ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;ID toku&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Název toku&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Řád povodí&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Plocha povodí (m2)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Maximální/minimální nadmořská výška toku (m n.m.)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Spád toku (m)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Sklon toku (-)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Délka toku (m)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Průměrný roční průtok (Qa)&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
3.	POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data použitá se ZABAGED a částečně z Výzkumného Ústavu Vodohospodářského (VÚV) TGM a to speciálně a podrobně na povodí Doubravky.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vyčíslení potenciálu v energetických jednotkách v segmentu malé tekoucí vody je dnes příliš komplikované a ovlivňují ho faktory, které prozatím nebyli shromažďovány centrálně. Vypovídací schopnost bude především v názorném grafickém i číselném vyjádření, postavena na principu srovnávání ke vztažnému etalonu jak příslušného kraje, tak celé ČR. Schopnost vrstvy tedy bude deklarovat vhodnost energetického využití tekoucí vody v dané lokalitě porovnáním parametry průměrné hodnoty v rámci ČR a průměrné hodnoty v daném kraji.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Jelikož data k takto malým tokům nejsou k dispozici, byli zpracovány dostupné data ZABAGEDu. Přidanou hodnotou je naznačený možný vzorek, který byl zpracován ve spolupráci s VÚV na povodí Doubravy. Zde bylo využito laserového snímání povrchu pro vodohospodářské účely a vytvoření digitálního modelu reliéfu území České republiky 5. generace (DMR 5G) - nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základním výpočtem výkonu vodní elektrárny je P = k.Q. H (konstanta x průtok x výška) Tento vzorec ale nebude ve vrstvě aktivně aplikován a bude pouze v doporučující formě prezentován uživateli.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.	ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí aktualizovat data i těchto malých toků z hlediska průtoků moderními metodami jak je to zpracováno na vzorovém území Doubravky. Inspirace v tomto segmentu by měla navázat na spolupráci DEFRA a British Hydropower Association, kde i na malé toky lze doporučit konkrétní technologie.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika tekoucí vody v parametru Q 365 je relativně stabilní údaj)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda</id>
		<title>Voda</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda"/>
				<updated>2014-02-04T13:46:44Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmoty na základě gravitace. Technologické využití této energie v minulosti vyžadovalo významné zásahy do přírody a budování obrovských vodních nádrží na vytvoření dvou základních technologických parametrů využitelnosti energie - spádové výšky a průtoku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Legislativa definuje MALOU VODNÍ ELEKTRÁRNU (MVE) do výkonu 10 MW. Tento potenciál je v podmínkách ČR jednak dnes již minimální a jednak vyžaduje přehradná řešení toků, co má všeobecně negativní vliv na přírodní biotop. V ČR máme kromě 5 nejdelších řek v ČR: Vltava 430 km, Labe 370 km , Ohře 291 km , Morava 246 km, Berounka (Mže) 243 km, poměrně velké množství malých potoků a řek. Hydrologická síť vodních toků tvoří v ČR cca 76 000 km. Z tohoto množství mezi významné je možné řadit cca 15 000 km a délka drobných toků činí cca 60 000 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tento potenciál nabízí energetické využití v menším měřítku než je dnešní MVE: - mini (100kW-1MW) - mikro (5 kW- 100 kW) - piko (0-5 kW)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tato technologická řešení sice nabízejí relativně řádově menší množství než stávající MVE, na druhou stranu jsou téměř bezproblémové z hlediska biodiverzity a z hlediska regionální potřeby a spotřeby energie mají svůj významný potenciál. Porovnávacím propočtem se tento potenciál odhaduje na cca 380 MW instalovaného výkonu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vodní elektrárny mají nejvyšší účinnost energetického transferu (nad 90 %).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality z hlediska potenciálu tekoucí vody. Jelikož tekoucí voda má energetickou dlouhou linii, je obtížné regionálně vyčíslit její potenciál.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva obsahuje&lt;br /&gt;
&amp;lt;ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní vrstva – vodní toky&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Vrstva tvořena dvěma parametry – spád H, průtok Q&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výšky terénu – DMT&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
  &amp;lt;li&amp;gt;Výstupní hodnoty:&amp;lt;/li&amp;gt;&lt;br /&gt;
&amp;lt;/ol&amp;gt;&lt;br /&gt;
Seznam toků ve vybraném území; pro každý tok přehled údajů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ID toku&lt;br /&gt;
Název toku&lt;br /&gt;
Řád povodí&lt;br /&gt;
Plocha povodí (m2)&lt;br /&gt;
Maximální/minimální nadmořská výška toku (m n.m.)&lt;br /&gt;
Spád toku (m)&lt;br /&gt;
Sklon toku (-)&lt;br /&gt;
Délka toku (m)&lt;br /&gt;
Průměrný roční průtok (Qa)&lt;br /&gt;
3.	POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data použitá se ZABAGED a částečně z Výzkumného Ústavu Vodohospodářského (VÚV) TGM a to speciálně a podrobně na povodí Doubravky.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vyčíslení potenciálu v energetických jednotkách v segmentu malé tekoucí vody je dnes příliš komplikované a ovlivňují ho faktory, které prozatím nebyli shromažďovány centrálně. Vypovídací schopnost bude především v názorném grafickém i číselném vyjádření, postavena na principu srovnávání ke vztažnému etalonu jak příslušného kraje, tak celé ČR. Schopnost vrstvy tedy bude deklarovat vhodnost energetického využití tekoucí vody v dané lokalitě porovnáním parametry průměrné hodnoty v rámci ČR a průměrné hodnoty v daném kraji.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Jelikož data k takto malým tokům nejsou k dispozici, byli zpracovány dostupné data ZABAGEDu. Přidanou hodnotou je naznačený možný vzorek, který byl zpracován ve spolupráci s VÚV na povodí Doubravy. Zde bylo využito laserového snímání povrchu pro vodohospodářské účely a vytvoření digitálního modelu reliéfu území České republiky 5. generace (DMR 5G) - nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základním výpočtem výkonu vodní elektrárny je P = k.Q. H (konstanta x průtok x výška) Tento vzorec ale nebude ve vrstvě aktivně aplikován a bude pouze v doporučující formě prezentován uživateli.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.	ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí aktualizovat data i těchto malých toků z hlediska průtoků moderními metodami jak je to zpracováno na vzorovém území Doubravky. Inspirace v tomto segmentu by měla navázat na spolupráci DEFRA a British Hydropower Association, kde i na malé toky lze doporučit konkrétní technologie.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika tekoucí vody v parametru Q 365 je relativně stabilní údaj)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda</id>
		<title>Voda</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda"/>
				<updated>2014-02-04T13:42:13Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmoty na základě gravitace. Technologické využití této energie v minulosti vyžadovalo významné zásahy do přírody a budování obrovských vodních nádrží na vytvoření dvou základních technologických parametrů využitelnosti energie - spádové výšky a průtoku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Legislativa definuje MALOU VODNÍ ELEKTRÁRNU (MVE) do výkonu 10 MW. Tento potenciál je v podmínkách ČR jednak dnes již minimální a jednak vyžaduje přehradná řešení toků, co má všeobecně negativní vliv na přírodní biotop. V ČR máme kromě 5 nejdelších řek v ČR: Vltava 430 km, Labe 370 km , Ohře 291 km , Morava 246 km, Berounka (Mže) 243 km, poměrně velké množství malých potoků a řek. Hydrologická síť vodních toků tvoří v ČR cca 76 000 km. Z tohoto množství mezi významné je možné řadit cca 15 000 km a délka drobných toků činí cca 60 000 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tento potenciál nabízí energetické využití v menším měřítku než je dnešní MVE: - mini (100kW-1MW) - mikro (5 kW- 100 kW) - piko (0-5 kW)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tato technologická řešení sice nabízejí relativně řádově menší množství než stávající MVE, na druhou stranu jsou téměř bezproblémové z hlediska biodiverzity a z hlediska regionální potřeby a spotřeby energie mají svůj významný potenciál. Porovnávacím propočtem se tento potenciál odhaduje na cca 380 MW instalovaného výkonu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vodní elektrárny mají nejvyšší účinnost energetického transferu (nad 90 %).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality z hlediska potenciálu tekoucí vody. Jelikož tekoucí voda má energetickou dlouhou linii, je obtížné regionálně vyčíslit její potenciál.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva obsahuje&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
*1. Výstupní vrstva – vodní toky&lt;br /&gt;
*2. Vrstva tvořena dvěma parametry – spád H, průtok Q&lt;br /&gt;
*3. Výšky terénu – DMT&lt;br /&gt;
*4. Výstupní hodnoty:&lt;br /&gt;
Seznam toků ve vybraném území; pro každý tok přehled údajů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ID toku&lt;br /&gt;
Název toku&lt;br /&gt;
Řád povodí&lt;br /&gt;
Plocha povodí (m2)&lt;br /&gt;
Maximální/minimální nadmořská výška toku (m n.m.)&lt;br /&gt;
Spád toku (m)&lt;br /&gt;
Sklon toku (-)&lt;br /&gt;
Délka toku (m)&lt;br /&gt;
Průměrný roční průtok (Qa)&lt;br /&gt;
3.	POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data použitá se ZABAGED a částečně z Výzkumného Ústavu Vodohospodářského (VÚV) TGM a to speciálně a podrobně na povodí Doubravky.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vyčíslení potenciálu v energetických jednotkách v segmentu malé tekoucí vody je dnes příliš komplikované a ovlivňují ho faktory, které prozatím nebyli shromažďovány centrálně. Vypovídací schopnost bude především v názorném grafickém i číselném vyjádření, postavena na principu srovnávání ke vztažnému etalonu jak příslušného kraje, tak celé ČR. Schopnost vrstvy tedy bude deklarovat vhodnost energetického využití tekoucí vody v dané lokalitě porovnáním parametry průměrné hodnoty v rámci ČR a průměrné hodnoty v daném kraji.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Jelikož data k takto malým tokům nejsou k dispozici, byli zpracovány dostupné data ZABAGEDu. Přidanou hodnotou je naznačený možný vzorek, který byl zpracován ve spolupráci s VÚV na povodí Doubravy. Zde bylo využito laserového snímání povrchu pro vodohospodářské účely a vytvoření digitálního modelu reliéfu území České republiky 5. generace (DMR 5G) - nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základním výpočtem výkonu vodní elektrárny je P = k.Q. H (konstanta x průtok x výška) Tento vzorec ale nebude ve vrstvě aktivně aplikován a bude pouze v doporučující formě prezentován uživateli.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.	ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí aktualizovat data i těchto malých toků z hlediska průtoků moderními metodami jak je to zpracováno na vzorovém území Doubravky. Inspirace v tomto segmentu by měla navázat na spolupráci DEFRA a British Hydropower Association, kde i na malé toky lze doporučit konkrétní technologie.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika tekoucí vody v parametru Q 365 je relativně stabilní údaj)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda</id>
		<title>Voda</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Voda"/>
				<updated>2014-02-04T13:41:40Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: Založena nová stránka s textem „== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==  Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmo…“&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tekoucí voda patří k bezkonfliktním OZE. Jedná se o významnou energií proudící hmoty na základě gravitace. Technologické využití této energie v minulosti vyžadovalo významné zásahy do přírody a budování obrovských vodních nádrží na vytvoření dvou základních technologických parametrů využitelnosti energie - spádové výšky a průtoku.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Legislativa definuje MALOU VODNÍ ELEKTRÁRNU (MVE) do výkonu 10 MW. Tento potenciál je v podmínkách ČR jednak dnes již minimální a jednak vyžaduje přehradná řešení toků, co má všeobecně negativní vliv na přírodní biotop. V ČR máme kromě 5 nejdelších řek v ČR: Vltava 430 km, Labe 370 km , Ohře 291 km , Morava 246 km, Berounka (Mže) 243 km, poměrně velké množství malých potoků a řek. Hydrologická síť vodních toků tvoří v ČR cca 76 000 km. Z tohoto množství mezi významné je možné řadit cca 15 000 km a délka drobných toků činí cca 60 000 km.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tento potenciál nabízí energetické využití v menším měřítku než je dnešní MVE: - mini (100kW-1MW) - mikro (5 kW- 100 kW) - piko (0-5 kW)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Tato technologická řešení sice nabízejí relativně řádově menší množství než stávající MVE, na druhou stranu jsou téměř bezproblémové z hlediska biodiverzity a z hlediska regionální potřeby a spotřeby energie mají svůj významný potenciál. Porovnávacím propočtem se tento potenciál odhaduje na cca 380 MW instalovaného výkonu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vodní elektrárny mají nejvyšší účinnost energetického transferu (nad 90 %).&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality z hlediska potenciálu tekoucí vody. Jelikož tekoucí voda má energetickou dlouhou linii, je obtížné regionálně vyčíslit její potenciál.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva obsahuje&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1. Výstupní vrstva – vodní toky&lt;br /&gt;
2. Vrstva tvořena dvěma parametry – spád H, průtok Q&lt;br /&gt;
3. Výšky terénu – DMT&lt;br /&gt;
4. Výstupní hodnoty:&lt;br /&gt;
Seznam toků ve vybraném území; pro každý tok přehled údajů:&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
ID toku&lt;br /&gt;
Název toku&lt;br /&gt;
Řád povodí&lt;br /&gt;
Plocha povodí (m2)&lt;br /&gt;
Maximální/minimální nadmořská výška toku (m n.m.)&lt;br /&gt;
Spád toku (m)&lt;br /&gt;
Sklon toku (-)&lt;br /&gt;
Délka toku (m)&lt;br /&gt;
Průměrný roční průtok (Qa)&lt;br /&gt;
3.	POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data použitá se ZABAGED a částečně z Výzkumného Ústavu Vodohospodářského (VÚV) TGM a to speciálně a podrobně na povodí Doubravky.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vyčíslení potenciálu v energetických jednotkách v segmentu malé tekoucí vody je dnes příliš komplikované a ovlivňují ho faktory, které prozatím nebyli shromažďovány centrálně. Vypovídací schopnost bude především v názorném grafickém i číselném vyjádření, postavena na principu srovnávání ke vztažnému etalonu jak příslušného kraje, tak celé ČR. Schopnost vrstvy tedy bude deklarovat vhodnost energetického využití tekoucí vody v dané lokalitě porovnáním parametry průměrné hodnoty v rámci ČR a průměrné hodnoty v daném kraji.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Jelikož data k takto malým tokům nejsou k dispozici, byli zpracovány dostupné data ZABAGEDu. Přidanou hodnotou je naznačený možný vzorek, který byl zpracován ve spolupráci s VÚV na povodí Doubravy. Zde bylo využito laserového snímání povrchu pro vodohospodářské účely a vytvoření digitálního modelu reliéfu území České republiky 5. generace (DMR 5G) - nepravidelné sítě výškových bodů (TIN) s úplnou střední chybou výšky 0,18 m v odkrytém terénu a 0,3 m v zalesněném terénu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5.	VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základním výpočtem výkonu vodní elektrárny je P = k.Q. H (konstanta x průtok x výška) Tento vzorec ale nebude ve vrstvě aktivně aplikován a bude pouze v doporučující formě prezentován uživateli.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6.	ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí aktualizovat data i těchto malých toků z hlediska průtoků moderními metodami jak je to zpracováno na vzorovém území Doubravky. Inspirace v tomto segmentu by měla navázat na spolupráci DEFRA a British Hydropower Association, kde i na malé toky lze doporučit konkrétní technologie.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika tekoucí vody v parametru Q 365 je relativně stabilní údaj)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr</id>
		<title>Vítr</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr"/>
				<updated>2014-02-04T13:35:20Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici více méně celoplošně. Větrná energie v roce 2012 pokryla cca 7% poptávky elektrické energie v EU. V ČR je dnes asi 270 instalací. Potenciál větrné energie v ČR je výrazně nižší než v přímořských lokalitách, nicméně i u nás jsou lokality, kde rychlost větru ve výšce 100 m vyhovuje parametrům větrných turbín (např. Vysočina a všechny horské oblasti) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Z hlediska LCA (Life Cycle Assessment) patří tento zdroj k nejvýhodnějším, s výraznou dynamikou vývoje technologií v segmentech: &lt;br /&gt;
*HAWT – Horizontal axis wind turbine (turbíny s horizontálně umístněnou osou turbíny)&lt;br /&gt;
*VAWT – Vertical axis wind turbine (turbíny s vertikální osou turbíny)&lt;br /&gt;
*ABWT – Airborne wind turbine (umístnění turbíny ve vzduchu bez podpůrné konstrukce)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). Roční realizovatelný potenciál větrné energie v ČR je za současných podmínek dle Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) na úrovni cca 2750 MW instalovaného výkonu. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva možností využití větrné energie obsahuje informace o počtu, výkonu a celkové výrobě možných instalací větrných turbín v katastrálních územích. Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality, k instalaci HAWT a vyčíslení pravděpodobného ročního výkonu této turbíny v energetických jednotkách. Vrstva tedy obsahuje energetický – využitelný potenciál v konkrétní lokalitě ve zvoleném regionu v instalované výšce 100 m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Celkově vrstva nabízí všechny logické – efektivní a přípustné instalace z hlediska platných předpisů. Ve spolupráci s vrstvou biodiverzita jsou také navrhovaná řešení redukována z hlediska ochrany přírody. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data vrstvy pořízena od Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA), který provádí výpočet pomocí modelu VAS/WAsP pro výšku 100 m nad povrchem ze sítě 100x100m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje plochy, kde průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem získaná kombinací několika výpočetních modelů překračuje předpokládanou hranici rentability výstavby větrných elektráren. Hranice rentability byla v typických podmínkách, charakterizovaných otevřenou krajinou v nadmořské výšce 450 - 600 m n.m. předpokládána na úrovni 6 m/s, mění se s nadmořskou výškou (vliv hustoty vzduchu a obecně obtížnějších podmínek) a charakterem krajiny. Vrstvu nelze brát jako absolutní podklad neboť při velkoplošném pojetí nemůže zohlednit místní specifika (například investiční náročnost konkrétního projektu). Rentabilita projektů VTE se také může výrazně měnit s časem v závislosti na vnějších faktorech, jako jsou cena technologií či výkupní cena větrné energie. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). V malých výškách je vzhledem k drsnosti povrchu nízká energie větru, navíc značně ovlivněná prostředím (každý strom, budova zvyšují tření =&amp;gt; menší potenciál v intravilánu =&amp;gt; omezeno na méně výkonné aplikace). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro velké výšky (cca od 150 m výše) tedy technologie ABWT zatím neexistují vyhovující technologie. Obdobně tzv. pozemní (cca 30 m) velmi výrazně ovlivňuje tzv. drsnost povrchu. To má za následek turbulenci a sníženou rychlost, kterou nelze dostatečně věrohodně vyčíslit aproximačními metodami a prozatím je nezbytné v konkrétní lokalitě stanovit potenciál větru měřením anemometrem. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt). Uživatel získá statická fixní data – počty a identifikace vhodných lokalit k instalaci. Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu větrné energie na celkové energetické spotřebě v regionu s vyčíslením míry energetické soběstačnosti a možnosti tento potenciál v kroku parametrizace redukovat. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výkon větru stoupá s třetí mocninou rychlosti (P=1/2.q.v&amp;lt;sup&amp;gt;3&amp;lt;/sup&amp;gt;.S). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výzkum a vývoj v této oblasti směřuje jednak tímto směrem v segmentu ABWT, ale taky do aplikací VAWT, které mají nižší účinnost než stávající aplikace HAWT ale na druhou stranu převažují klady z hlediska hlukové zátěže, prostorových nároků, nároků na záběr půdního fondu, estetického hlediska). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí: &lt;br /&gt;
*vyjádřit energii větru bez ohledu na technická řešení. Vyjádřit rychlost větru na vertikální ose výšky 10 m nad zemským povrchem do výšky cca 300 m. Takováto charakteristika umožní přidělit v dané výškové hladině zvolenou turbínu jak z hlediska požadované účinnosti, tak z hlediska ostatních parametrů (hluk, estetika, nároky na prostor, ochrana životního prostředí-biodiverzita, iLUC- nepřímé využití půdy). &lt;br /&gt;
*vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen elektrické energie z fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí – (povolenky CO&amp;lt;sub&amp;gt;2&amp;lt;/sub&amp;gt;, snížení dalších emisí a skleníkových plynů). &lt;br /&gt;
*typizace krajiny z hlediska možnosti zvýšeného ohrožení narušení krajinného rázu instalací nevhodné aplikace, jakožto nejvýznamnějšího negativního faktoru při instalaci. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika větrné energie se nemění).&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr</id>
		<title>Vítr</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr"/>
				<updated>2014-02-04T13:34:05Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici více méně celoplošně. Větrná energie v roce 2012 pokryla cca 7% poptávky elektrické energie v EU. V ČR je dnes asi 270 instalací. Potenciál větrné energie v ČR je výrazně nižší než v přímořských lokalitách, nicméně i u nás jsou lokality, kde rychlost větru ve výšce 100 m vyhovuje parametrům větrných turbín (např. Vysočina a všechny horské oblasti) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Z hlediska LCA (Life Cycle Assessment) patří tento zdroj k nejvýhodnějším, s výraznou dynamikou vývoje technologií v segmentech: &lt;br /&gt;
*HAWT – Horizontal axis wind turbine (turbíny s horizontálně umístněnou osou turbíny)&lt;br /&gt;
*VAWT – Vertical axis wind turbine (turbíny s vertikální osou turbíny)&lt;br /&gt;
*ABWT – Airborne wind turbine (umístnění turbíny ve vzduchu bez podpůrné konstrukce)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). Roční realizovatelný potenciál větrné energie v ČR je za současných podmínek dle Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) na úrovni cca 2750 MW instalovaného výkonu. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva možností využití větrné energie obsahuje informace o počtu, výkonu a celkové výrobě možných instalací větrných turbín v katastrálních územích. Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality, k instalaci HAWT a vyčíslení pravděpodobného ročního výkonu této turbíny v energetických jednotkách. Vrstva tedy obsahuje energetický – využitelný potenciál v konkrétní lokalitě ve zvoleném regionu v instalované výšce 100 m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Celkově vrstva nabízí všechny logické – efektivní a přípustné instalace z hlediska platných předpisů. Ve spolupráci s vrstvou biodiverzita jsou také navrhovaná řešení redukována z hlediska ochrany přírody. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data vrstvy pořízena od Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA), který provádí výpočet pomocí modelu VAS/WAsP pro výšku 100 m nad povrchem ze sítě 100x100m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje plochy, kde průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem získaná kombinací několika výpočetních modelů překračuje předpokládanou hranici rentability výstavby větrných elektráren. Hranice rentability byla v typických podmínkách, charakterizovaných otevřenou krajinou v nadmořské výšce 450 - 600 m n.m. předpokládána na úrovni 6 m/s, mění se s nadmořskou výškou (vliv hustoty vzduchu a obecně obtížnějších podmínek) a charakterem krajiny. Vrstvu nelze brát jako absolutní podklad neboť při velkoplošném pojetí nemůže zohlednit místní specifika (například investiční náročnost konkrétního projektu). Rentabilita projektů VTE se také může výrazně měnit s časem v závislosti na vnějších faktorech, jako jsou cena technologií či výkupní cena větrné energie. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). V malých výškách je vzhledem k drsnosti povrchu nízká energie větru, navíc značně ovlivněná prostředím (každý strom, budova zvyšují tření =&amp;gt; menší potenciál v intravilánu =&amp;gt; omezeno na méně výkonné aplikace). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro velké výšky (cca od 150 m výše) tedy technologie ABWT zatím neexistují vyhovující technologie. Obdobně tzv. pozemní (cca 30 m) velmi výrazně ovlivňuje tzv. drsnost povrchu. To má za následek turbulenci a sníženou rychlost, kterou nelze dostatečně věrohodně vyčíslit aproximačními metodami a prozatím je nezbytné v konkrétní lokalitě stanovit potenciál větru měřením anemometrem. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt). Uživatel získá statická fixní data – počty a identifikace vhodných lokalit k instalaci. Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu větrné energie na celkové energetické spotřebě v regionu s vyčíslením míry energetické soběstačnosti a možnosti tento potenciál v kroku parametrizace redukovat. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výkon větru stoupá s třetí mocninou rychlosti (P=1/2.q.v&amp;lt;sup&amp;gt;3&amp;lt;/sup&amp;gt;.S). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výzkum a vývoj v této oblasti směřuje jednak tímto směrem v segmentu ABWT, ale taky do aplikací VAWT, které mají nižší účinnost než stávající aplikace HAWT ale na druhou stranu převažují klady z hlediska hlukové zátěže, prostorových nároků, nároků na záběr půdního fondu, estetického hlediska). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí: &lt;br /&gt;
*vyjádřit energii větru bez ohledu na technická řešení. Vyjádřit rychlost větru na vertikální ose výšky 10 m nad zemským povrchem do výšky cca 300 m. Takováto charakteristika umožní přidělit v dané výškové hladině zvolenou turbínu jak z hlediska požadované účinnosti, tak z hlediska ostatních parametrů (hluk, estetika, nároky na prostor, ochrana životního prostředí-biodiverzita, iLUC- nepřímé využití půdy). &lt;br /&gt;
*vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen elektrické energie z fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí – (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů). &lt;br /&gt;
*typizace krajiny z hlediska možnosti zvýšeného ohrožení narušení krajinného rázu instalací nevhodné aplikace, jakožto nejvýznamnějšího negativního faktoru při instalaci. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika větrné energie se nemění).&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr</id>
		<title>Vítr</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr"/>
				<updated>2014-02-04T13:31:43Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici více méně celoplošně. Větrná energie v roce 2012 pokryla cca 7% poptávky elektrické energie v EU. V ČR je dnes asi 270 instalací. Potenciál větrné energie v ČR je výrazně nižší než v přímořských lokalitách, nicméně i u nás jsou lokality, kde rychlost větru ve výšce 100 m vyhovuje parametrům větrných turbín (např. Vysočina a všechny horské oblasti) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Z hlediska LCA (Life Cycle Assessment) patří tento zdroj k nejvýhodnějším, s výraznou dynamikou vývoje technologií v segmentech: &lt;br /&gt;
*HAWT – Horizontal axis wind turbine (turbíny s horizontálně umístněnou osou turbíny)&lt;br /&gt;
*VAWT – Vertical axis wind turbine (turbíny s vertikální osou turbíny)&lt;br /&gt;
*ABWT – Airborne wind turbine (umístnění turbíny ve vzduchu bez podpůrné konstrukce)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). Roční realizovatelný potenciál větrné energie v ČR je za současných podmínek dle Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) na úrovni cca 2750 MW instalovaného výkonu. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva možností využití větrné energie obsahuje informace o počtu, výkonu a celkové výrobě možných instalací větrných turbín v katastrálních územích. Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality, k instalaci HAWT a vyčíslení pravděpodobného ročního výkonu této turbíny v energetických jednotkách. Vrstva tedy obsahuje energetický – využitelný potenciál v konkrétní lokalitě ve zvoleném regionu v instalované výšce 100 m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Celkově vrstva nabízí všechny logické – efektivní a přípustné instalace z hlediska platných předpisů. Ve spolupráci s vrstvou biodiverzita jsou také navrhovaná řešení redukována z hlediska ochrany přírody. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data vrstvy pořízena od Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA), který provádí výpočet pomocí modelu VAS/WAsP pro výšku 100 m nad povrchem ze sítě 100x100m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje plochy, kde průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem získaná kombinací několika výpočetních modelů překračuje předpokládanou hranici rentability výstavby větrných elektráren. Hranice rentability byla v typických podmínkách, charakterizovaných otevřenou krajinou v nadmořské výšce 450 - 600 m n.m. předpokládána na úrovni 6 m/s, mění se s nadmořskou výškou (vliv hustoty vzduchu a obecně obtížnějších podmínek) a charakterem krajiny. Vrstvu nelze brát jako absolutní podklad neboť při velkoplošném pojetí nemůže zohlednit místní specifika (například investiční náročnost konkrétního projektu). Rentabilita projektů VTE se také může výrazně měnit s časem v závislosti na vnějších faktorech, jako jsou cena technologií či výkupní cena větrné energie. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). V malých výškách je vzhledem k drsnosti povrchu nízká energie větru, navíc značně ovlivněná prostředím (každý strom, budova zvyšují tření =&amp;gt; menší potenciál v intravilánu =&amp;gt; omezeno na méně výkonné aplikace). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro velké výšky (cca od 150 m výše) tedy technologie ABWT zatím neexistují vyhovující technologie. Obdobně tzv. pozemní (cca 30 m) velmi výrazně ovlivňuje tzv. drsnost povrchu. To má za následek turbulenci a sníženou rychlost, kterou nelze dostatečně věrohodně vyčíslit aproximačními metodami a prozatím je nezbytné v konkrétní lokalitě stanovit potenciál větru měřením anemometrem. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt). Uživatel získá statická fixní data – počty a identifikace vhodných lokalit k instalaci. Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu větrné energie na celkové energetické spotřebě v regionu s vyčíslením míry energetické soběstačnosti a možnosti tento potenciál v kroku parametrizace redukovat. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výkon větru stoupá s třetí mocninou rychlosti (P=1/2.q.v3.S). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výzkum a vývoj v této oblasti směřuje jednak tímto směrem v segmentu ABWT, ale taky do aplikací VAWT, které mají nižší účinnost než stávající aplikace HAWT ale na druhou stranu převažují klady z hlediska hlukové zátěže, prostorových nároků, nároků na záběr půdního fondu, estetického hlediska). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí: &lt;br /&gt;
*vyjádřit energii větru bez ohledu na technická řešení. Vyjádřit rychlost větru na vertikální ose výšky 10 m nad zemským povrchem do výšky cca 300 m. Takováto charakteristika umožní přidělit v dané výškové hladině zvolenou turbínu jak z hlediska požadované účinnosti, tak z hlediska ostatních parametrů (hluk, estetika, nároky na prostor, ochrana životního prostředí-biodiverzita, iLUC- nepřímé využití půdy). &lt;br /&gt;
*vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen elektrické energie z fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí – (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů). &lt;br /&gt;
*typizace krajiny z hlediska možnosti zvýšeného ohrožení narušení krajinného rázu instalací nevhodné aplikace, jakožto nejvýznamnějšího negativního faktoru při instalaci. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika větrné energie se nemění).&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr</id>
		<title>Vítr</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr"/>
				<updated>2014-02-04T13:28:55Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici více méně celoplošně. Větrná energie v roce 2012 pokryla cca 7% poptávky elektrické energie v EU. V ČR je dnes asi 270 instalací. Potenciál větrné energie v ČR je výrazně nižší než v přímořských lokalitách, nicméně i u nás jsou lokality, kde rychlost větru ve výšce 100 m vyhovuje parametrům větrných turbín (např. Vysočina a všechny horské oblasti) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Z hlediska LCA (Life Cycle Assessment) patří tento zdroj k nejvýhodnějším, s výraznou dynamikou vývoje technologií v segmentech: &lt;br /&gt;
*HAWT – Horizontal axis wind turbine (turbíny s horizontálně umístněnou osou turbíny)&lt;br /&gt;
*VAWT – Vertical axis wind turbine (turbíny s vertikální osou turbíny)&lt;br /&gt;
*ABWT – Airborne wind turbine (umístnění turbíny ve vzduchu bez podpůrné konstrukce)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V&lt;br /&gt;
yužití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). Roční realizovatelný potenciál větrné energie v ČR je za současných podmínek dle Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) na úrovni cca 2750 MW instalovaného výkonu. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2. Popis vrstvy (co obsahuje, k čemu slouží, co z ní lze vyčíst)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva možností využití větrné energie obsahuje informace o počtu, výkonu a celkové výrobě možných instalací větrných turbín v katastrálních územích. Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality, k instalaci HAWT a vyčíslení pravděpodobného ročního výkonu této turbíny v energetických jednotkách. Vrstva tedy obsahuje energetický – využitelný potenciál v konkrétní lokalitě ve zvoleném regionu v instalované výšce 100 m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Celkově vrstva nabízí všechny logické – efektivní a přípustné instalace z hlediska platných předpisů. Ve spolupráci s vrstvou biodiverzita jsou také navrhovaná řešení redukována z hlediska ochrany přírody. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3. Použitá data (jaká data, odkud, vypovídací schopnost)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data vrstvy pořízena od Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA), který provádí výpočet pomocí modelu VAS/WAsP pro výšku 100 m nad povrchem ze sítě 100x100m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje plochy, kde průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem získaná kombinací několika výpočetních modelů překračuje předpokládanou hranici rentability výstavby větrných elektráren. Hranice rentability byla v typických podmínkách, charakterizovaných otevřenou krajinou v nadmořské výšce 450 - 600 m n.m. předpokládána na úrovni 6 m/s, mění se s nadmořskou výškou (vliv hustoty vzduchu a obecně obtížnějších podmínek) a charakterem krajiny. Vrstvu nelze brát jako absolutní podklad neboť při velkoplošném pojetí nemůže zohlednit místní specifika (například investiční náročnost konkrétního projektu). Rentabilita projektů VTE se také může výrazně měnit s časem v závislosti na vnějších faktorech, jako jsou cena technologií či výkupní cena větrné energie. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4. Metodika (jak se s daty pracovalo, přepočty, propojeni, výsledná struktura)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). V malých výškách je vzhledem k drsnosti povrchu nízká energie větru, navíc značně ovlivněná prostředím (každý strom, budova zvyšují tření =&amp;gt; menší potenciál v intravilánu =&amp;gt; omezeno na méně výkonné aplikace). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro velké výšky (cca od 150 m výše) tedy technologie ABWT zatím neexistují vyhovující technologie. Obdobně tzv. pozemní (cca 30 m) velmi výrazně ovlivňuje tzv. drsnost povrchu. To má za následek turbulenci a sníženou rychlost, kterou nelze dostatečně věrohodně vyčíslit aproximačními metodami a prozatím je nezbytné v konkrétní lokalitě stanovit potenciál větru měřením anemometrem. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5. Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt). Uživatel získá statická fixní data – počty a identifikace vhodných lokalit k instalaci. Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu větrné energie na celkové energetické spotřebě v regionu s vyčíslením míry energetické soběstačnosti a možnosti tento potenciál v kroku parametrizace redukovat. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6. Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výkon větru stoupá s třetí mocninou rychlosti (P=1/2.q.v3.S). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výzkum a vývoj v této oblasti směřuje jednak tímto směrem v segmentu ABWT, ale taky do aplikací VAWT, které mají nižší účinnost než stávající aplikace HAWT ale na druhou stranu převažují klady z hlediska hlukové zátěže, prostorových nároků, nároků na záběr půdního fondu, estetického hlediska). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí: &lt;br /&gt;
•vyjádřit energii větru bez ohledu na technická řešení. Vyjádřit rychlost větru na vertikální ose výšky 10 m nad zemským povrchem do výšky cca 300 m. Takováto charakteristika umožní přidělit v dané výškové hladině zvolenou turbínu jak z hlediska požadované účinnosti, tak z hlediska ostatních parametrů (hluk, estetika, nároky na prostor, ochrana životního prostředí-biodiverzita, iLUC- nepřímé využití půdy). &lt;br /&gt;
•vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen elektrické energie z fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí – (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů). &lt;br /&gt;
•typizace krajiny z hlediska možnosti zvýšeného ohrožení narušení krajinného rázu instalací nevhodné aplikace, jakožto nejvýznamnějšího negativního faktoru při instalaci. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika větrné energie se nemění).&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr</id>
		<title>Vítr</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=V%C3%ADtr"/>
				<updated>2014-02-04T13:22:41Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: Založena nová stránka s textem „  1. Úvod (proč je tato vrstva důležitá a byla vybrána)  Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán …“&lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
1. Úvod (proč je tato vrstva důležitá a byla vybrána)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Větrná energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici více méně celoplošně. Větrná energie v roce 2012 pokryla cca 7% poptávky elektrické energie v EU. V ČR je dnes asi 270 instalací. Potenciál větrné energie v ČR je výrazně nižší než v přímořských lokalitách, nicméně i u nás jsou lokality, kde rychlost větru ve výšce 100 m vyhovuje parametrům větrných turbín (např. Vysočina a všechny horské oblasti) &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Z hlediska LCA (Life Cycle Assessment) patří tento zdroj k nejvýhodnějším, s výraznou dynamikou vývoje technologií v segmentech: &lt;br /&gt;
•HAWT – Horizontal axis wind turbine (turbíny s horizontálně umístněnou osou turbíny)&lt;br /&gt;
•VAWT – Vertical axis wind turbine (turbíny s vertikální osou turbíny)&lt;br /&gt;
•ABWT – Airborne wind turbine (umístnění turbíny ve vzduchu bez podpůrné konstrukce)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V&lt;br /&gt;
yužití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). Roční realizovatelný potenciál větrné energie v ČR je za současných podmínek dle Ústavu fyziky atmosféry (ÚFA) na úrovni cca 2750 MW instalovaného výkonu. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
2. Popis vrstvy (co obsahuje, k čemu slouží, co z ní lze vyčíst)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva možností využití větrné energie obsahuje informace o počtu, výkonu a celkové výrobě možných instalací větrných turbín v katastrálních územích. Vrstva slouží k identifikaci vhodné lokality, k instalaci HAWT a vyčíslení pravděpodobného ročního výkonu této turbíny v energetických jednotkách. Vrstva tedy obsahuje energetický – využitelný potenciál v konkrétní lokalitě ve zvoleném regionu v instalované výšce 100 m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Celkově vrstva nabízí všechny logické – efektivní a přípustné instalace z hlediska platných předpisů. Ve spolupráci s vrstvou biodiverzita jsou také navrhovaná řešení redukována z hlediska ochrany přírody. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3. Použitá data (jaká data, odkud, vypovídací schopnost)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Data vrstvy pořízena od Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR (ÚFA), který provádí výpočet pomocí modelu VAS/WAsP pro výšku 100 m nad povrchem ze sítě 100x100m. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Vrstva identifikuje plochy, kde průměrná rychlost větru ve výšce 100 m nad zemským povrchem získaná kombinací několika výpočetních modelů překračuje předpokládanou hranici rentability výstavby větrných elektráren. Hranice rentability byla v typických podmínkách, charakterizovaných otevřenou krajinou v nadmořské výšce 450 - 600 m n.m. předpokládána na úrovni 6 m/s, mění se s nadmořskou výškou (vliv hustoty vzduchu a obecně obtížnějších podmínek) a charakterem krajiny. Vrstvu nelze brát jako absolutní podklad neboť při velkoplošném pojetí nemůže zohlednit místní specifika (například investiční náročnost konkrétního projektu). Rentabilita projektů VTE se také může výrazně měnit s časem v závislosti na vnějších faktorech, jako jsou cena technologií či výkupní cena větrné energie. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4. Metodika (jak se s daty pracovalo, přepočty, propojeni, výsledná struktura)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Využití větrných elektráren je v současnosti vzhledem k účinnosti a dosažitelnosti omezena na střední výšky (cca od 30 do 150 m). V malých výškách je vzhledem k drsnosti povrchu nízká energie větru, navíc značně ovlivněná prostředím (každý strom, budova zvyšují tření =&amp;gt; menší potenciál v intravilánu =&amp;gt; omezeno na méně výkonné aplikace). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Pro velké výšky (cca od 150 m výše) tedy technologie ABWT zatím neexistují vyhovující technologie. Obdobně tzv. pozemní (cca 30 m) velmi výrazně ovlivňuje tzv. drsnost povrchu. To má za následek turbulenci a sníženou rychlost, kterou nelze dostatečně věrohodně vyčíslit aproximačními metodami a prozatím je nezbytné v konkrétní lokalitě stanovit potenciál větru měřením anemometrem. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
5. Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt). Uživatel získá statická fixní data – počty a identifikace vhodných lokalit k instalaci. Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu větrné energie na celkové energetické spotřebě v regionu s vyčíslením míry energetické soběstačnosti a možnosti tento potenciál v kroku parametrizace redukovat. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6. Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výkon větru stoupá s třetí mocninou rychlosti (P=1/2.q.v3.S). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výzkum a vývoj v této oblasti směřuje jednak tímto směrem v segmentu ABWT, ale taky do aplikací VAWT, které mají nižší účinnost než stávající aplikace HAWT ale na druhou stranu převažují klady z hlediska hlukové zátěže, prostorových nároků, nároků na záběr půdního fondu, estetického hlediska). &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
V budoucnu je žádoucí: &lt;br /&gt;
•vyjádřit energii větru bez ohledu na technická řešení. Vyjádřit rychlost větru na vertikální ose výšky 10 m nad zemským povrchem do výšky cca 300 m. Takováto charakteristika umožní přidělit v dané výškové hladině zvolenou turbínu jak z hlediska požadované účinnosti, tak z hlediska ostatních parametrů (hluk, estetika, nároky na prostor, ochrana životního prostředí-biodiverzita, iLUC- nepřímé využití půdy). &lt;br /&gt;
•vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen elektrické energie z fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí – (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů). &lt;br /&gt;
•typizace krajiny z hlediska možnosti zvýšeného ohrožení narušení krajinného rázu instalací nevhodné aplikace, jakožto nejvýznamnějšího negativního faktoru při instalaci. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace stávající datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (dynamika větrné energie se nemění).&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce</id>
		<title>Slunce</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce"/>
				<updated>2014-02-04T13:21:16Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Sluneční energie jako jediná, je zdrojově nezávislá od podmínek a aktivit na naší planetě a lidská činnost na tento zdroj nemá žádný vliv. Všechny ostatní OZE mají sekundární dopady a vyžadují aktivní zásahy a změny stávajícího stavu (půdy, vody, krajiny,…) Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici celoplošně. Jeho primární potenciál je přitom i lokálně velmi vysoký. Pro názornost využitím 1% ploch intravilánu v ČR je instalovaný výkon cca 15 000 MWp a s reálně dostupným výkonem cca 2 000 MW tedy 2 bloky JE Temelín. Sluneční energie z hlediska vyčleněné plochy (záběru) je nejefektivnější OZE ze všech ostatních zdrojů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie je možné využít: Fotovoltaika – transfer na elektrickou energii (účinnost cca 15%) Fototermika – transfer na tepelnou energii (účinnost cca 40-60%) Fotosyntéza – transfer denní fáze fotosyntézy na produkci biomasy (účinnost cca 34%) Vrstva slunce obsahuje data o počtu střech v regionu jako o potenciálních a vhodných bodů pro umístnění technologií za energetický transfer. Toto podporuje i legislativa - zákon 180/2005 Sb. §3 odst. 5. Vrstva slouží k vyčíslení dostupného energetického potenciálu (jak elektrické energie, tak tepla) v energetických jednotkách na zvoleném počtu instalací na střechách v regionu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Roční potenciál dopadu sluneční energie v podmínkách ČR se pohybuje v rozmezí 950 – 1100 kWh/m2. Z technologického hlediska je 1 instalovaný kWp schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy. Data půdorysní plochy zdrojově ZABAGED. Roční potenciál JRC a tuzemské zdroje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základní metodika výpočtů na základě konzultací se Solární laboratoří Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze je reálně využitelná energie dopadu slunečního svitu na 1 m2 zemského povrchu:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;150&amp;quot; | Druh technologie&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250&amp;quot; | Výkon	&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;120&amp;quot; | Energie&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fotovoltaika&lt;br /&gt;
| 1/8 kWp* = 125kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 450 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fototermika&lt;br /&gt;
| 0,7 kWt* =&amp;amp;gt; 570 kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 2052 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; | *kWp – kilo watt peak,   *kWt – tepelný výkon&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt) Statická fixní data – počty střech, plochy intravilánu, další data se sekundární prioritou a spojená s dalšími vrstvami. Ve výstupu možno zvolit uživatelem: &lt;br /&gt;
•Účinnost kolektorů pro fotovoltaiku (přednastaveno 14%)&lt;br /&gt;
•Typ kolektoru pro fototermiku =&amp;gt; změna konstanty pro výpočet (280kWh/m2/rok, 350kWh/m2/rok, 550kWh/m2/rok)&lt;br /&gt;
•Procento využití půdorysné plochy – možno navolit dle druhu pozemku&lt;br /&gt;
•Instalovaný výkon/plocha (fotovoltaika/fototermika) na jedné střeše&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu sluneční energie celkové energetické spotřebě v regionu (tepelné, elektrické energie) s vyčíslením míry energetické soběstačnosti. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Úskalím vrstvy jsou především v technologickém řešení (zvyšování účinnosti a snižování výrobních nákladů), potažmo estetika technického řešení implementací technologie přímo do střešních tašek, či vytváření jiných estetických monolitů. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (počty střech) V budoucnu je žádoucí vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen tepla a elektrické energie fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí. (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce</id>
		<title>Slunce</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce"/>
				<updated>2014-02-04T13:16:46Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Sluneční energie jako jediná, je zdrojově nezávislá od podmínek a aktivit na naší planetě a lidská činnost na tento zdroj nemá žádný vliv. Všechny ostatní OZE mají sekundární dopady a vyžadují aktivní zásahy a změny stávajícího stavu (půdy, vody, krajiny,…) Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici celoplošně. Jeho primární potenciál je přitom i lokálně velmi vysoký. Pro názornost využitím 1% ploch intravilánu v ČR je instalovaný výkon cca 15 000 MWp a s reálně dostupným výkonem cca 2 000 MW tedy 2 bloky JE Temelín. Sluneční energie z hlediska vyčleněné plochy (záběru) je nejefektivnější OZE ze všech ostatních zdrojů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie je možné využít: Fotovoltaika – transfer na elektrickou energii (účinnost cca 15%) Fototermika – transfer na tepelnou energii (účinnost cca 40-60%) Fotosyntéza – transfer denní fáze fotosyntézy na produkci biomasy (účinnost cca 34%) Vrstva slunce obsahuje data o počtu střech v regionu jako o potenciálních a vhodných bodů pro umístnění technologií za energetický transfer. Toto podporuje i legislativa - zákon 180/2005 Sb. §3 odst. 5. Vrstva slouží k vyčíslení dostupného energetického potenciálu (jak elektrické energie, tak tepla) v energetických jednotkách na zvoleném počtu instalací na střechách v regionu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Roční potenciál dopadu sluneční energie v podmínkách ČR se pohybuje v rozmezí 950 – 1100 kWh/m2. Z technologického hlediska je 1 instalovaný kWp schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy. Data půdorysní plochy zdrojově ZABAGED. Roční potenciál JRC a tuzemské zdroje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základní metodika výpočtů na základě konzultací se Solární laboratoří Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze je reálně využitelná energie dopadu slunečního svitu na 1 m2 zemského povrchu:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;150&amp;quot; | Druh technologie&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250&amp;quot; | Výkon	&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;120&amp;quot; | Energie&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fotovoltaika&lt;br /&gt;
| 1/8 kWp* = 125kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 450 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fototermika&lt;br /&gt;
| 0,7 kWt* =&amp;amp;gt; 570 kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 2052 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; | *kWp – kilo watt peak,   *kWt – tepelný výkon&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt) Statická fixní data – počty střech, plochy intravilánu, další data se sekundární prioritou a spojená s dalšími vrstvami. Ve výstupu možno zvolit uživatelem: &lt;br /&gt;
•Účinnost kolektorů pro fotovoltaiku (přednastaveno 14%)&lt;br /&gt;
•Typ kolektoru pro fototermiku =&amp;gt; změna konstanty pro výpočet (280kWh/m2/rok, 350kWh/m2/rok, 550kWh/m2/rok)&lt;br /&gt;
•Procento využití půdorysné plochy – možno navolit dle druhu pozemku&lt;br /&gt;
•Instalovaný výkon/plocha (fotovoltaika/fototermika) na jedné střeše&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu sluneční energie celkové energetické spotřebě v regionu (tepelné, elektrické energie) s vyčíslením míry energetické soběstačnosti. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Úskalím vrstvy jsou především v technologickém řešení (zvyšování účinnosti a snižování výrobních nákladů), potažmo estetika technického řešení implementací technologie přímo do střešních tašek, či vytváření jiných estetických monolitů. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (počty střech) V budoucnu je žádoucí vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen tepla a elektrické energie fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí. (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce</id>
		<title>Slunce</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce"/>
				<updated>2014-02-04T13:15:59Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Sluneční energie jako jediná, je zdrojově nezávislá od podmínek a aktivit na naší planetě a lidská činnost na tento zdroj nemá žádný vliv. Všechny ostatní OZE mají sekundární dopady a vyžadují aktivní zásahy a změny stávajícího stavu (půdy, vody, krajiny,…) Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici celoplošně. Jeho primární potenciál je přitom i lokálně velmi vysoký. Pro názornost využitím 1% ploch intravilánu v ČR je instalovaný výkon cca 15 000 MWp a s reálně dostupným výkonem cca 2 000 MW tedy 2 bloky JE Temelín. Sluneční energie z hlediska vyčleněné plochy (záběru) je nejefektivnější OZE ze všech ostatních zdrojů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie je možné využít: Fotovoltaika – transfer na elektrickou energii (účinnost cca 15%) Fototermika – transfer na tepelnou energii (účinnost cca 40-60%) Fotosyntéza – transfer denní fáze fotosyntézy na produkci biomasy (účinnost cca 34%) Vrstva slunce obsahuje data o počtu střech v regionu jako o potenciálních a vhodných bodů pro umístnění technologií za energetický transfer. Toto podporuje i legislativa - zákon 180/2005 Sb. §3 odst. 5. Vrstva slouží k vyčíslení dostupného energetického potenciálu (jak elektrické energie, tak tepla) v energetických jednotkách na zvoleném počtu instalací na střechách v regionu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Roční potenciál dopadu sluneční energie v podmínkách ČR se pohybuje v rozmezí 950 – 1100 kWh/m2. Z technologického hlediska je 1 instalovaný kWp schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy. Data půdorysní plochy zdrojově ZABAGED. Roční potenciál JRC a tuzemské zdroje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základní metodika výpočtů na základě konzultací se Solární laboratoří Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze je reálně využitelná energie dopadu slunečního svitu na 1 m2 zemského povrchu:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;150&amp;quot; | Druh technologie&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250&amp;quot; | Výkon	&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;120&amp;quot; | Energie&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fotovoltaika&lt;br /&gt;
| 1/8 kWp* = 125kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 450 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fototermika&lt;br /&gt;
| 0,7 kWt* =&amp;amp;gt; 570 kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 2052 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; | *kWp – kilo watt peak,   *kWt – tepelný výkon&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
== Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt) Statická fixní data – počty střech, plochy intravilánu, další data se sekundární prioritou a spojená s dalšími vrstvami. Ve výstupu možno zvolit uživatelem: &lt;br /&gt;
•Účinnost kolektorů pro fotovoltaiku (přednastaveno 14%)&lt;br /&gt;
•Typ kolektoru pro fototermiku =&amp;gt; změna konstanty pro výpočet (280kWh/m2/rok, 350kWh/m2/rok, 550kWh/m2/rok)&lt;br /&gt;
•Procento využití půdorysné plochy – možno navolit dle druhu pozemku&lt;br /&gt;
•Instalovaný výkon/plocha (fotovoltaika/fototermika) na jedné střeše&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu sluneční energie celkové energetické spotřebě v regionu (tepelné, elektrické energie) s vyčíslením míry energetické soběstačnosti. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Úskalím vrstvy jsou především v technologickém řešení (zvyšování účinnosti a snižování výrobních nákladů), potažmo estetika technického řešení implementací technologie přímo do střešních tašek, či vytváření jiných estetických monolitů. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (počty střech) V budoucnu je žádoucí vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen tepla a elektrické energie fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí. (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce</id>
		<title>Slunce</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce"/>
				<updated>2014-02-04T13:14:23Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Sluneční energie jako jediná, je zdrojově nezávislá od podmínek a aktivit na naší planetě a lidská činnost na tento zdroj nemá žádný vliv. Všechny ostatní OZE mají sekundární dopady a vyžadují aktivní zásahy a změny stávajícího stavu (půdy, vody, krajiny,…) Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici celoplošně. Jeho primární potenciál je přitom i lokálně velmi vysoký. Pro názornost využitím 1% ploch intravilánu v ČR je instalovaný výkon cca 15 000 MWp a s reálně dostupným výkonem cca 2 000 MW tedy 2 bloky JE Temelín. Sluneční energie z hlediska vyčleněné plochy (záběru) je nejefektivnější OZE ze všech ostatních zdrojů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie je možné využít: Fotovoltaika – transfer na elektrickou energii (účinnost cca 15%) Fototermika – transfer na tepelnou energii (účinnost cca 40-60%) Fotosyntéza – transfer denní fáze fotosyntézy na produkci biomasy (účinnost cca 34%) Vrstva slunce obsahuje data o počtu střech v regionu jako o potenciálních a vhodných bodů pro umístnění technologií za energetický transfer. Toto podporuje i legislativa - zákon 180/2005 Sb. §3 odst. 5. Vrstva slouží k vyčíslení dostupného energetického potenciálu (jak elektrické energie, tak tepla) v energetických jednotkách na zvoleném počtu instalací na střechách v regionu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Roční potenciál dopadu sluneční energie v podmínkách ČR se pohybuje v rozmezí 950 – 1100 kWh/m2. Z technologického hlediska je 1 instalovaný kWp schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy. Data půdorysní plochy zdrojově ZABAGED. Roční potenciál JRC a tuzemské zdroje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základní metodika výpočtů na základě konzultací se Solární laboratoří Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze je reálně využitelná energie dopadu slunečního svitu na 1 m2 zemského povrchu:&lt;br /&gt;
{| class=&amp;quot;wikitable&amp;quot; border=&amp;quot;1&amp;quot; &lt;br /&gt;
|+&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;150&amp;quot; | Druh technologie&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250&amp;quot; | Výkon	&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;120&amp;quot; | Energie&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fotovoltaika&lt;br /&gt;
| 1/8 kWp* = 125kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 450 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fototermika&lt;br /&gt;
| 0,7 kWt* =&amp;amp;gt; 570 kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 2052 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; | *kWp – kilo watt peak,   *kWt – tepelný výkon&lt;br /&gt;
|}&lt;br /&gt;
5. Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Výstupní jednotkou je energetický potenciál v energetických jednotkách (Joule, Watt) Statická fixní data – počty střech, plochy intravilánu, další data se sekundární prioritou a spojená s dalšími vrstvami. Ve výstupu možno zvolit uživatelem: &lt;br /&gt;
•Účinnost kolektorů pro fotovoltaiku (přednastaveno 14%)&lt;br /&gt;
•Typ kolektoru pro fototermiku =&amp;gt; změna konstanty pro výpočet (280kWh/m2/rok, 350kWh/m2/rok, 550kWh/m2/rok)&lt;br /&gt;
•Procento využití půdorysné plochy – možno navolit dle druhu pozemku&lt;br /&gt;
•Instalovaný výkon/plocha (fotovoltaika/fototermika) na jedné střeše&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Uživatel v interaktivním dialogu získá možnost vyčíslení možného podílu sluneční energie celkové energetické spotřebě v regionu (tepelné, elektrické energie) s vyčíslením míry energetické soběstačnosti. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
6. Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Úskalím vrstvy jsou především v technologickém řešení (zvyšování účinnosti a snižování výrobních nákladů), potažmo estetika technického řešení implementací technologie přímo do střešních tašek, či vytváření jiných estetických monolitů. &lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Aktualizace datové vrstvy není náročná a je málo dynamická (počty střech) V budoucnu je žádoucí vrstvu „oživit“ o ekonomiku instalovaného výkonu a provázat s predikcemi cen tepla a elektrické energie fosilních zdrojů a vyčíslení přínosů pro životní prostředí. (povolenky CO2, snížení dalších emisí a skleníkových plynů)&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	<entry>
		<id>https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce</id>
		<title>Slunce</title>
		<link rel="alternate" type="text/html" href="https://restep.vumop.cz/encyklopedie/index.php?title=Slunce"/>
				<updated>2014-02-04T13:09:26Z</updated>
		
		<summary type="html">&lt;p&gt;JiriB: &lt;/p&gt;
&lt;hr /&gt;
&lt;div&gt;&lt;br /&gt;
== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie patří do kategorie „bezkonfliktních“ OZE. Sluneční energie jako jediná, je zdrojově nezávislá od podmínek a aktivit na naší planetě a lidská činnost na tento zdroj nemá žádný vliv. Všechny ostatní OZE mají sekundární dopady a vyžadují aktivní zásahy a změny stávajícího stavu (půdy, vody, krajiny,…) Tento zdroj není vázán ke konkrétní lokalitě a je k dispozici celoplošně. Jeho primární potenciál je přitom i lokálně velmi vysoký. Pro názornost využitím 1% ploch intravilánu v ČR je instalovaný výkon cca 15 000 MWp a s reálně dostupným výkonem cca 2 000 MW tedy 2 bloky JE Temelín. Sluneční energie z hlediska vyčleněné plochy (záběru) je nejefektivnější OZE ze všech ostatních zdrojů.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
== POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) ==&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Sluneční energie je možné využít: Fotovoltaika – transfer na elektrickou energii (účinnost cca 15%) Fototermika – transfer na tepelnou energii (účinnost cca 40-60%) Fotosyntéza – transfer denní fáze fotosyntézy na produkci biomasy (účinnost cca 34%) Vrstva slunce obsahuje data o počtu střech v regionu jako o potenciálních a vhodných bodů pro umístnění technologií za energetický transfer. Toto podporuje i legislativa - zákon 180/2005 Sb. §3 odst. 5. Vrstva slouží k vyčíslení dostupného energetického potenciálu (jak elektrické energie, tak tepla) v energetických jednotkách na zvoleném počtu instalací na střechách v regionu.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
3.	POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Roční potenciál dopadu sluneční energie v podmínkách ČR se pohybuje v rozmezí 950 – 1100 kWh/m2. Z technologického hlediska je 1 instalovaný kWp schopen vyrobit přibližně 1 000 kWh/rok a zabere mezi 8–10 m2 plochy. Data půdorysní plochy zdrojově ZABAGED. Roční potenciál JRC a tuzemské zdroje.&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
4.	METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)&lt;br /&gt;
&lt;br /&gt;
Základní metodika výpočtů na základě konzultací se Solární laboratoří Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze je reálně využitelná energie dopadu slunečního svitu na 1 m2 zemského povrchu:&lt;br /&gt;
{| &lt;br /&gt;
|+&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;150&amp;quot; | Druh technologie&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;250&amp;quot; | Výkon	&lt;br /&gt;
!  width=&amp;quot;120&amp;quot; | Energie&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fotovoltaika&lt;br /&gt;
| 1/8 kWp* = 125kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 450 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
| Fototermika&lt;br /&gt;
| 0,7 kWt* =&amp;amp;gt; 570 kWh/rok/m2&lt;br /&gt;
| 2052 MJ/rok/ha&lt;br /&gt;
|- &lt;br /&gt;
|  colspan=&amp;quot;3&amp;quot; | *kWp – kilo watt peak,   *kWt – tepelný výkon&lt;br /&gt;
|}&lt;/div&gt;</summary>
		<author><name>JiriB</name></author>	</entry>

	</feed>