Geotermální energie: Porovnání verzí

Z Encyklopedie RESTEP
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „== ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA) == == POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST) == == POUŽITÁ DAT…“)
 
Řádka 16: Řádka 16:
  
 
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==
 
== ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU) ==
 +
 +
[[Category:Potenciál]]

Verze z 4. 2. 2014, 15:59

ÚVOD (PROČ JE TATO VRSTVA DŮLEŽITÁ A BYLA VYBRÁNA)

POPIS VRSTVY (CO OBSAHUJE, K ČEMU SLOUŽÍ, CO Z NÍ LZE VYČÍST)

POUŽITÁ DATA (JAKÁ DATA, ODKUD, VYPOVÍDACÍ SCHOPNOST)

Výchozími podklady pro zpracování digitálních teplotních map jsou vrty s měřením teplot. Vrtání nových vrtů pro účel sestavení těchto map je vzhledem k vysokým nákladům (jeden vrt hluboký 5 km - 150 až 200 mil Kč) nereálné. Jako zdrojová data bude využita expertní geologicko geotermická revize dostupné mapy vhodnosti využití geotermální energie na území ČR. Mapa byla publikována v monografii Vl. Myslila a kol. Geotermální energie v roce 2011. Vhodné oblasti jsou v této mapě vyčleněny na základě výpočtových hodnot tepla v hloubce 5 km.

METODIKA (JAK SE S DATY PRACOVALO, PŘEPOČTY, PROPOJENI, VÝSLEDNÁ STRUKTURA)

Pro vrstvu budou využity vrty s měřením teplot hlubší než cca 800 m (cca 300 - 350 vrtů), v nichž budou křivky teplot extrapolovány do větších hloubek pomocí křivky 2. řádu nebo exponenciální funkce. Na základě těchto extrapolovaných teplot pak bude sestavena mapa teplot v hloubce 3 až 5 km (v závislosti na výsledcích extrapolace), na které budou vyčleněny plochy vhodné a nevhodné pro využití geotermální energie. Při zpracování této mapy bude reálná využitelnost naměřené teplotní křivky z každého vrtu a především reálná využitelnost extrapolované teplotní křivky z každého vrtu expertně posouzena z geologicko geotermického hlediska. Vzhledem k tomu, že při takovémto počtu vrtů a jejich nerovnoměrnému rozmístění na území ČR není možné přímé využití metody gridů, bude pro zvolenou hloubku nejprve vytvořena mapa izolinií a metoda gridů bude použita až v druhém kroku.

VÝSTUPY (JEDNOTKY, STATICKÁ DATA X INTERAKTIVITA, CO UŽIVATEL ZÍSKÁ)

Na mapě bude provedeno expertní ohodnocení oblastí vyčleněných jako vhodných pro využití hlubinné geotermální energie. Toto posouzení bude provedeno na základě hlubinné geologické stavby ČR, geotermických struktur, geotermických vlastností hornin apod. a především vybraných hlubších pilotních vrtů s měřením teplot. Výsledkem bude mapa ČR s vyčleněním oblastí, které lze z hlediska teplotních poměrů považovat za potenciálně vhodné pro výstavbu geotermálních tepláren.

ÚZKÁ MÍSTA A BUDOUCNOST (CO JE MOŽNÉ ÚSKALÍ VE VRSTVĚ, JAK SE BUDE AKTUALIZOVAT, NÁROČNOST, JAK BY ŠLA ROZŠÍŘIT V BUDOUCNU)