Obyvatelstvo
Obsah
- 1 Úvod (proč je tato vrstva důležitá a byla vybrána)
- 2 Popis vrstvy (co obsahuje, k čemu slouží, co z ní lze vyčíst)
- 3 Použitá data (jaká data, odkud, vypovídací schopnost)
- 4 Metodika (jak se s daty pracovalo, přepočty, propojeni, výsledná struktura)
- 5 Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)
- 6 Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)
Úvod (proč je tato vrstva důležitá a byla vybrána)
Směrem k principu posilování regionální soběstačnosti tvoří informace ohledně obyvatelstva datovou základnu RESTEPu. Každý obyvatel je totiž energetickým a potravinovým konzumentem. Lidský faktor resp. jeho nároky se promítají v celé řadě výstupů či srovnávacích parametrů v mnoha oblastech. Základním údajem je počet obyvatel. Nejedná se přitom jenom o občany ČR, ale o všechny osoby s trvalým pobytem v daném území (taky cizinci jsou konzumenti).
Popis vrstvy (co obsahuje, k čemu slouží, co z ní lze vyčíst)
V ČR existuje přesná statistika ohledně obyvatel včetně věkového či sociologického složení. Pro účely RESTEPu se pracuje s údajem počtu obyvatel v dané lokalitě bez ohledu na státní příslušnost. Tedy osoby s trvalým pobytem v dané lokalitě.
Použitá data (jaká data, odkud, vypovídací schopnost)
Ohledně počtu obyvatel jsou nejpřesnější data ministerstva vnitra ČR , které kromě evidence občanů ČR povoluje a sleduje trvalé pobyty cizinců, které jsou v RESTEP implementovány. Údaje z databází ČSÚ jsou přesnější co se týče stěhování, věkové struktury,…nicméně jsou získávány především ze sčítání obyvatelstva a pro potřeby RESTEP nedostatečně často aktualizována.
Metodika (jak se s daty pracovalo, přepočty, propojeni, výsledná struktura)
Metodika průměrné hodnoty. ČR má ze sociologického pohledu relativně homogenní strukturu obyvatel. Extrémy (bohatá Praha, chudé Mostecko, Ostravsko) nemají zásadní vliv na aritmetický průměr, co se týče energetické spotřeby. Proto se statistická hodnota spotřeby pro domácnosti dělí počtem trvale žijících obyvatel v ČR. Vypočítaná hodnota na jednu osobu je etalonem pro výpočet ve vybrané lokalitě jednoduchým násobkem počtu obyvatel s trvalým pobytem v dané lokalitě. Tato metodika byla zvolena po konzultaci s ČSÚ a MPO prozatím jako dostatečně přesná.
Výstupy (jednotky, statická data x interaktivita, co uživatel získá)
Výstupem je počet obyvatel na daném – zvoleném územním celku včetně hustoty a srovnání parametrů s průměrnou hustotou daného kraje a taky s hustotou celé ČR včetně procentního vyjádření.
Úzká místa a budoucnost (co je možné úskalí ve vrstvě, jak se bude aktualizovat, náročnost, jak by šla rozšířit v budoucnu)
V případě životaschopnosti RESTEP je žádoucí denní upgrade s databází MV, jelikož metoda průměru tvoří základní metodiku mnoha výstupových formátu RESTEPu.